EUROPSKI DAN(I) JEZIKA U TESLI

Suradnjom nastavnika engleskoga jezika i profesora hrvatskoga te ostalih stranih jezika, profesora struke , ravnatelja, naših domara kao i nekoliko vanjskih suradnika, prošle godine krenuli smo u planiranje provođenja Europskog dana jezika koji smo ove školske godine prilično uspješno realizirali. U konačnici, na projektu je sudjelovalo sveukupno 26 djelatnika i vanjskih suradnika te oko 150 učenika. S obzirom na ovaj naš globalizirani svijet u kojem živimo, poznavanje stranih jezika s jedne strane je potreba, a s druge strane to je radost učenja novih vještina koje u nekom trenutku mogu postati vrlo korisne i upotrebljive za buduća zanimanja, putovanja i profesionalno usavršavanje. Isto tako naglasili smo važnost očuvanja i njegovanja našeg materinskoga, hrvatskoga jezika.

Na danu otvorenja učenici su izveli program narednog sadržaja:

Endi Bilić: Uvodni pozdrav i predstavljanje aktivnosti tijekom tjedna

Omar Močić : „Europski dan jezika u Tesli, izgovor riječi“ , video

Niko Puklek : „Libertango“,  Astor Piazzola

Luka Borković:  “Why do we celebrate European day of languages?“

Oskar Fabijanić : “Language barrier and how to overcome it“

Mariana Giurfa Perez:“ Nada soy“

Jan Lacković :“ Linguistic diversity and characteristics of  languages that we offer on our workshops“

Teo Vinković:  “ Why do languages die out?“

Kristijan Šavorić: „Mjesečeva sonata“, Ludwig van Beethoven

Gabrijela Čuljak: „Materinski jezik i njegova važnost“

Idejom učenja jezika vodili  smo se pri organizaciji početničkih radionica poljskog (Andreja Ferdelji Sambol) , španjolskog (Marta Jakovljev), talijanskog (Ivona Boban) , francuskog (Helena Alebić i Iva Aras), ruskog (Ivana Tonžetić Budošan i Valentina Smolić), njemačkog (Dunja Vidaković), kineskog ( dr.sci Ivana Gubić,  Cai Shengkai (lektor) i  Shi Lintong (lektorica) ,FFZg, )  te japanskog jezika (Marko Miličić, prof.) koje su organizirane tijekom cijelog tjedna. Učenici su imali priliku od profesora koji su obrazovani za poučavanje jezika dobiti uvid u osnove ovih jezika, njihove specifičnosti po pitanju pisma, izgovora, strukture kao i osnove vokabulara.

Naši učenici  3.K razreda Gabriel Odicki i Ivan Obajdin održali su igraonicu drevne kineske igre „GO“ za svoje kolege gdje su neki učenici pokazali dosta velik interes za ovu stratešku igru.

Učenici su izrađivali plakate na temu jezika, književnosti, specifičnih izraza, karakteristika zemalja i govornog područja navedenih zemalja te smo proveli izbor najboljeg plakata. Pobjednički plakati su, u vrlo jakoj konkurenciji,  oslikani frazem “to rain cats and dogs“, Nike Regent, učenice 4.F razreda  i „ Japanske anime“,  Antona Majstorovića,  učenika 3.F razreda.

Prijevodnom uspješnicom ,po ocjeni profesorica engleskoga jezika, proglašena je ona učenice Lare Šalić, 1.F.

Proveli smo pub kvizove poznavanja jezika, kulture i civilizacije te jezika struke engleskoga jezika na kojem su pobjedu u snažnoj konkurenciji ,gdje su bod do dva  činili razliku ,odnijeli Sven Lisjak i Marko Vidoša, 4.K , a za hrvatski jezik pobjednički tim čine Marcel Lodeta, Roko Balić, Fran Hranilović i Matija Marec, 1.c.

Učenicima su ponuđene projekcije filmskih klasika uz diskusiju o  temama  i porukama filmova.

Večer poezije na stranim jezicima bila je događaj sama po sebi gdje su učenici Teo Bekrić, Endi Bilić, Nika Regent, Petar Zdunić, Neo Vojvodić, Lovro Taradi i Hugo Peter  recitirali vrlo lijepu poeziju na materinskom i stranim jezicima.

Program zatvaranja vodio je naš učenik Endi Bilić, a ravnatelj Vjekoslav Ditrih podijelio je nagrade pobjednicima svih kategorija te održao pozdravni govor. Uz već prethodno spomenute djelatnike i vanjske suradnike, svoj važan  doprinos cjelokupnom projektu dali su Ivana Klarić, Blaženka Begović, Sarah Stunja, Alan Avanić, Tomislav Jurišić, Boris Vukšić, Radovan Kosanović, Vibor Krajna, Sandro Božičević,  Mario Vidaković, Zoran Gavrić  i Željko Kaluđerović.

Ostale fotografije možete pogledati na našim društvenim mrežama.

TIM EUROPSKOG DANA JEZIKA

• 20. Oct, 2023.