Teslini stručnjaci u lovu na svjetsku nagradu

baloniProšle je godine Google raspisao znanstveni nagradni natječaj pod nazivom „Xprize“ (http://lunar.xprize.org) na kojem su mogli učestvovati znanstvenici i izumitelji iz cijelog svijeta. Nagrada je bila vrlo primamljiva - 30 milijuna dolara. Na natječaj se prijavilo preko 30 timova, a jedan od timova bio je pretežno hrvatski - Team Stellar koji je na ovom projektu nosio naziv „Balon Stellar – Stratosfea“ te je tražio mlade ljude vične tehničkom poslu. Na poziv Stellara odazvao se tim iz naše škole imenom „X-Tesla“. Grupu od četiri učenika vodili su nastavnik strojarstva Ivo Slade i nastavnik fizike Vladimir Bošnjak. Organizirali su mjerenje ionizirajućeg zračenja u stratosferi (mjerenje omjera zračenja sa Sunca te iz svemira). Za pokus su se pripremali od siječnja do lipnja 2014. godine. Lansiranje je organizirano 23. travnja 2014. u Zagrebu ispred Sveučilišne biblioteke. Naš je tim osvojio 7. mjesto i posebnu nagradu – vožnju u kokpitu aviona za Dubrovnik i Split. Sretnici će se u vožnji okušati 13., 14. i 15. studenog ove godine.

  • Izbrisan

  • 08. Nov, 2014.

I. tehnička škola Tesla - Vizija budućnosti.