Posjet odsjeku Fizike PMF-a (School day 2017)

Studentska sekcija Hrvatskog fizikalnog društva (SSHFD) u sklopu Međunarodne udruge studenata fizike (IAPS) organizirala je 10. studenog manifestaciju poznatu kao School day na kojoj su sudjelovali učenici iz drugih, trećih i četvrtih razreda u pratnji nastavnika fizike. Riječ je o međunarodnom događaju u sklopu kojeg se diljem svijeta na isti dan održavaju radionice za učenike osnovnih i srednjih škola na zajedničku temu - akustika.
Učenici su sudjelovali na dva interaktivna predavanja pod vodstvom studenata fizike. Prvo predavanje je bilo “Malo veća škola zvuka”, koju su osmislili studenti koji se istovremeno bave i glazbom. Koristeći glazbene instrumente učenicima su studenti objašnjavali podrijetlo zvuka, vezu između frekvencije i subjektivnog dojma zvuka, kao i načine na koje zvuk nastaje u pojedinim instrumentima te fizikalne specifičnosti svakog pojedinog instrumenta. Fizika ekspres se predstavila na drugom predavanju s tri postava: Rubensova cijev, vakuumsko zvono i Chladni figure. Rubensova cijev aparat je koji omogućava izravnu vizualizaciju valova zvuka koristeći plamen, vakuumsko zvono koristi se za demonstraciju nepostojanja zvuka bez zraka, a Chladni figure su vizualizacija titranja ploča različitih oblika.

(Nastavnice u pratnji:
Bernardica Božić